Výcvik v supervizi 2025
Český institut pro supervizi (dále jen „ČIS“) je členem Evropské asociace pro supervizi a koučink EASC.
Další výcvik otevíráme v roce 2025, můžete se do něj hlásit. Zde si můžete přečíst, jaké jsou naše hodnoty výcviku.
Garant a lektoři
Na výuková setkání budou přizvaní i další odborníci na příslušná supervizní témata.
Hodnoty výcviku
Výcvik v supervizi vychází z komplexního pohledu na člověka, který jako psychospirituální bytost směřuje k souladu s enviromentálním prostředím. Podporuje toto pojetí, rozvíjí respekt k člověku a zdůrazňuje jeho hodnotu a neustálou kapacitu růstu. Jako nástroj tohoto růstu nabízí dialog, potkávání se v rovnocenném vztahu, vytváří prostor pro reflexi, zvědomování a porozumění. Výcvik se snaží zvyšovat citlivost frekventantů ke kulturním odlišnostem a kultivovat schopnost zacházet s mocí a tento aspekt ve své vlastní práci neustále reflektovat. Výcvik zvědomuje, že růst supervidovaného a profit klienta jsou nejdůležitějšími cíli. Průvodci procesu supervize svou činností kultivují prostředí a vnější realitu v tom nejširším slova smyslu.
Forma a rozsah výcviku
- Výcvik probíhá formou třídenního soustředění od čtvrtečního večera (začátek cca 17:00) do sobotního odpoledne (do cca 14:30) v Praze.
- Setkání vedou dva členové lektorského týmu (případně další hosté).
- Celková hodinová dotace výcviku je 564 hodin.
- Výcvik obsahuje 160 hodin přímé výcvikové práce rozložené do 8 setkání cca 2 – 3x do roka.
- Výcviková setkání jsou proložena peer skupinami v rozsahu 96 hodin, od 3. výcvikového setkání 63 hodinami skupinového mentoringu a 10 hodinami individuálního mentoringu. Výcvikový mentoring probíhá ve skupinách.
- Součástmi výcviku je také 100 hodin dalšího vzdělávání nad rámec výuky ve výcviku a 100 hodin aktivní činnosti na poli integrativní supervize.
- Výcvik je ukončen závěrečnou zkouškou.
- Zkouška probíhá s ročním odstupem od 8. výukového setkání. ČIS vyhlašuje termíny zkoušek každé dva roky. Aby frekventant získal kvalifikaci supervizora, měl by splnit zkoušku do 5 let od posledního výcvikového setkání.
Standardní kritéria
Ihned po ukončení výcviku se může frekventant hlásit ke zkouškám a stát se řádným členem a supervizorem ČIS.
- Vysokoškolské vzdělání humanitního směru magisterské úrovně nebo medicína s možností žádat a vyjednávat výjimku
- 13 let praxe v oblasti pomáhajících profesí
- Ukončený výcvik v psychoterapii akreditovaný Českou psychoterapeutickou společností nebo Českou asociací pro psychoterapii
- 120 hodin supervize vlastní práce, z toho minimálně 20 hodin individuální supervize.
- Zkušenost s vedením uceleného vzdělávacího programu v oblasti pomáhajících profesí minimálně 200 hodin nebo zkušenost s vedením pracoviště, týmu – minimálně 3 roky
- Úspěšné absolvování přijímacího pohovoru.
Pokud frekventant složí po ukončení výcviku zkoušky, stává se supervizorem ČIS. V případě, že se ke zkouškám nepřihlásí, zůstává kandidátem na supervizora. Platnost této pozice je 5 let, počítáno od data ukončení výcviku. V průběhu každých 5 let je kandidát povinen doložit minimálně 50 hodin individuální supervize vlastní supervizní práce maximálně u 5 supervizorů ČIS – tzn., že vykonává supervizní činnost pod kontinuální supervizí (10 hodin za rok). Tyto supervizní hodiny jsou nad rámec hodin potřebných k přijetí ke zkoušce. To lze opakovat než se přihlásí ke zkouškám ČIS.
Minimální požadavky
Do výcviku vstupuje frekventant na základě jiných (mírnějších)požadavků s povinností doplnění standardních kritérií potřebných ke zkoušce.
- Vysokoškolské vzdělání humanitního směru magisterské úrovně nebo medicína s možností žádat a vyjednávat výjimku
- Minimálně 10 let praxe v oblasti pomáhajících profesí nebo 5 let praxe po psychoterapeutickém výcviku a zároveň i 5 let po VŠ ukončené magisterským titulem
- Ukončený výcvik v psychoterapii akreditovaný Českou psychoterapeutickou společností nebo Českou asociací pro psychoterapii
- 60 hodin supervize vlastní práce z toho minimálně 10 hodin individuální supervize
- Zkušenost s vedením uceleného vzdělávacího programu v oblasti pomáhajících profesí nebo zkušenost s vedením pracoviště, týmu
- Úspěšné absolvování přijímacího pohovoru.
V případě, že v průběhu výcviku ČIS naplní frekventant potřebná „standardní kritéria“, může se přihlásit ke zkouškám a absolvovat je. Pokud potřebná „standardní kritéria“ dosud nemá naplněná, nemůže ke zkoušce a zůstává kandidátem na supervizora. Platnost této pozice je 5 let, počítáno od data ukončení výcviku. V průběhu každých 5 let je kandidát povinen doložit minimálně 50 hodin individuální supervize vlastní supervizní práce maximálně u 5 supervizorů ČIS – tzn., že vykonává supervizní činnost pod kontinuální supervizí (10 hodin za rok). Tyto supervizní hodiny jsou nad rámec hodin potřebných k přijetí ke zkoušce. To lze opakovat než se přihlásí ke zkouškám ČIS.
Termíny
- Termíny osobních pohovorů jsou stanoveny na 25. 6. 2025, 8. 9. 2025 a 29. 9. 2025.
- Termín prvního výcvikového setkání je stanoven na čtvrtek 15. až sobotu 17. 1. 2026.
Změny termínů jsou ze strany ČIS vyhrazeny.
Jak se přihlásit do výcviku?
Vyplňte elektronickou přihlášku
Zašlete profesní životopis a 2 doporučení
Zašlete svůj Profesní životopis, stručný motivační dopis (Proč chci do výcviku, co od něj očekávám, co mě motivuje stát se supervizorem, maximální rozsah 1 A4, formát pdf.)
A doporučení od dvou supervizorů (forma je volný text, ze kterého bude zřejmé,že supervizor dlouhodobě zná vaši práci a doporučuje Vás na základě spolupráce, abystese sami stali supervizorem, v maximálním rozsahu 1 strany A4, s podpisem doporučujícího supervizora, dokument ve formátu pdf., potvrzení může být i od supervizora, který není supervizorem ČIS) na e-mail cisvycvik@gmail.com.
Projděte pohovorem
Zájemce, kteří splňují všechny požadavky pozveme na osobní pohovor, který se bude konat osobně v Praze. Cena pohovoru s lektory je 1 500 Kč, splatná předem na účet.
Uzávěrka přihlášek
31.3.2025
„Mou volbu supervizního výcviku od ČIS ovlivnila dobrá pověst Institutu a osobnosti vyučujících lektorů, se kterými jsem měl v minulosti možnost se profesně potkat a jejichž práce si vážím. Komunitně koncipovaný supervizní výcvik umožňuje účastníkům získat teoretické znalosti, možnost diskutovat s lektory v menších skupinách a propojovat vlastní zkušenosti.“
Od začátku výcviku mají frekventanti silnou podporu komunity k prohlubování supervizních zkušeností pro vlastní růst v profesi supervizora prostřednictvím peer skupin, skupinového a individuálního mentoringu. ČIS se velmi dobře stará o kontakt mezi začínajícími a zkušenými supervizory prostřednictvím řady aktivit – vychází oběžník, realizují se setkávání komunity supervizorů, supervize supervize a prostor mají i začínající supervizoři na platformě „O čem se mluví v supervizi“. Je vítán jakýkoliv proaktivní přístup a spolupráce. Průběžně Institut realizuje pracovní dny, vznikla supervizní knihovna a v neposlední řadě je ČIS respektovaným místem pro objednavatele supervize a propojuje zájemce o realizaci supervize se svými členy. Výcvik je z mého pohledu dobře vyvážený s ohledem na potřeby začínajících supervizorů. Považuji ho za kvalitně koncipovaný výcvikový systém, který mě připravil na profesi supervizora.
Co na výcviku oceňují jeho absolventi?
Přečtěte si zkušenosti supervizorů z předešlých běhů.
Cena
V rámci výcviku hradí frekventant výuková setkání a skupinový mentoring. Cena je stanovena na 13 500 Kč za jedno 20 hodinové výukové setkání. Dále frekventant hradí dvě splátky po 12 600 Kč za 9 setkání skupinového mentoringu, který probíhá průběžně od 3. setkání dále.
Individuální mentoring (10 hodin) si každý frekventant hradí zvlášť po dohodě s individuálním mentorem, maximální cena za hodinu skupinového mentoringu je 2 000 Kč. Cena zkoušky je stanovena dle počtu frekventantů. Náklady na přijímací pohovor hradí každý zájemce zvlášť.
V případě, že máte dotazy nebo nejasnosti ohledně výcviku, obracejte se prosím na cisvycvik@gmail.com. Rádi vám veškeré dotazy zodpovíme.

Často kladené otázky
Zde najdete odpovědi na nejčastější dotazy týkající se supervizního výcviku. V případě, že máte dotazy nebo nejasnosti ohledně výcviku, obracejte se prosím na cisvycvik@gmail.com. Rádi vám veškeré dotazy zodpovíme.
Doplnit odpověď.
Termín odeslání přihlášky je: aktivní příspěvek do 31. 1. 2025, pasivní účast do 30. 3. 2025
Registrace proběhne po zaplacení konferenčního poplatku. Platbu prosím proveďte na základě zaslané faktury.
Registraci zahájíte pod tímto odkazem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfqec...AAw/viewform
Výše poplatku:
Pasivní účast:
do 30. 3. 2025 4 400,- Kč
po 1. 4. 2025 4 900,- Kč
Aktivní účast:
do 31. 1. 2025 3 300 Kč
Poplatek umožňuje vstup na odborný program (22.-24. 5. 2025) a raut v pátek 23. 5. 2025. Supervizní konference 2025 bude mít větší hodinovou dotaci než konference předešlé, počítejte se zahájením od 14:30 ve čtvrtek 22. 5. 2025 (registrace od 12:00) a rozloučíme se v sobotu 24. 5. 2025 ve 13:00. Můžete se těšit na osvědčené inové formáty.
Ubytování a stravování si hradí každý zvlášť samostatně. Přihlášky k ubytování každý zajišťuje samostatně přes link hotelu. Hotel Luna se nachází na adrese Kouty 77, 584 01 Kouty, nebudou k dispozici chatky. Při přihlašování jídla mějte na paměti, že v pátek je po programu raut, který je hrazený z konferenčních poplatků a končíme v sobotu ve 13:00.
Aktuální harmonogram konference je popsán den po dni na v této sekci. Změna harmonogramu vyhrazena.
Máte stále otázky?
Kontaktujte nás pro více informací.
Přihlášení na výcvik
Vyplňte registrační formulář. Těšíme se na vaši účast!